Je to jednoduché – máme rozumné marže. Dnešná masová módna výroba chrlí oblečenie vo veľkom, často po miliónoch kusoch jedného dizajnu a farby. Okrem strojov sa na to používa lacná (častokrát detská) pracovná sila, robotníci pracujú v zlých podmienkach, šetrí sa na kvalite... Obchodník si nasadí maržu stovky až tisíce percent a vy si potom napríklad šatku s výrobnou cenou pár centov kúpite za 10 €. Od výrobcov, ktorí dostanú najmenej, sa na cene tovaru prejaví provízia všemožných agentov, dopravných spoločností, marketingových agentúr, nájomcov obchodných hál... My kupujeme tovar priamo z rodinných dielní v Nepále a rovno ho ponúkame na internete. Medzičlánky tak odpadajú a keď maržu nastavíme rozumne (nie v stovkách percent), zostáva finálna cena aj pre vás stále príjemná.
Práve preto, aby tovar mohol zostať taký lacný! Nie sme a nechceme byť veľkovýrobcovia. Nefungujeme tak, že by sme objednali tisíce a státisíce kusov na sklad a tie postupne predávali. Naopak. Chceme ponúkať originály, využívať ručnú prácu, obmieňať kolekcie aj niekoľkokrát mesačne, pripravovať pre vás akcie a stále vás baviť novinkami! To by ale nebolo ekonomicky možné, ak by sme najskôr neprijali vaše objednávky a až podľa toho nezadali výrobu v Nepále a Indii.
Každý kus je originál – to je naša zásada! Drvivá väčšina tovaru Thao nesie prvky ručnej práce (výšivky, potlače látok a pod.). Navyše nie sme veľkovýrobcovia, čo chrlia jeden dizajn a jednu farbu v miliónoch kusoch. V našom oblečení budete vždy originálny, to garantujeme! ;) Ako „limitovaná kolekcia“ je označený tovar, ktorý dostaneme na sklad len raz, a to spravidla po desiatkach kúskoch jedného modelu. To znamená, že v okamihu, keď sa vypredá, už nikdy nebude v ponuke znova (napríklad z dôvodu, že rovnaká látka sa už v Nepále jednoducho nebude dať zohnať). Ak sa vám páči niečo v limitovanej kolekcii, tak s nákupom vážne neotáľajte :)) Niektoré modely sa vypredajú počas pár hodín...
Platbu prevodom či kartou sme zaviedli z dvoch dôvodov. 1) Pre vás je to najlacnejšie (dobierka sama o sebe je kvôli prirážke pre dopravcu o dosť drahšia). 2) Práve vďaka platbám vopred môžeme ceny tovaru držať tak nízko – vieme, že o tovar máte skutočne záujem, teda môžeme ho s pokojným vedomím (a svedomím) objednať. Netreba započítavať do ceny každého kúska riziko, že polovicu objednávok si zákazníci neprevezmú... Čo sa bohužiaľ v minulosti stávalo, ľudia brali objednávky veľmi nezáväzne, a nám potom veľa tovaru zostávalo na sklade :( Samozrejme sú obchody, ktoré také služby ponúkajú, ale práve toto riziko potom musí byť započítané v cene tovaru – a my zdražovať nechceme. Preto nie je možné tovar platiť až po prevzatí v obchode. Na druhú stranu - ak tovar nesedí, môžete ho vrátiť a svoje peniaze dostanete späť na účet. Dobierku väčšinou umožníme, keď si o ňu napíšete do poznámky k objednávke. Ak si chcete overiť, že o vopred poslané peniaze neprídete, pozrite na náš Facebook – nájdete tu komentáre mnohých spokojných zákazníčok, ktoré už tovar majú dávno doma :)
Thao odoberá tovar z rodinných dielní v Nepále, ktorých majiteľov aj pracovníkov osobne poznáme. V Nepále a Indii sa žije s oveľa menším rozpočtom než u nás – väčšina obyvateľov nezarobí viac než približne 75 € mesačne. Na druhú stranu sa tu v reštaurácii najete za pol eura. Pracovníci v našich dielňach majú nadpriemerné platy, pracovnú dobu rovnakú ako u nás, ich deti chodia do súkromných škôl... Vykorisťovanie tretieho sveta sa nám proste nepáči a nie sme pokrytci, aby sme nedodržiavali to, čo hlásame!
V súčasnosti časť výroby rozširujeme aj do Indie, kde pod hranicou chudoby žije asi tretina obyvateľov. Dôvodov, okrem podpory miestnych malých dielní, je hneď niekoľko. India ponúka ďalšie originálne možnosti dizajnov, potlačí, látok… a my rozmanitosť milujeme! Rozloženie výroby do ďalšej krajiny navyše znižuje riziko, že vaše objednávky nebudú vyrobené včas. To sa môže stať nielen v prípade, keď sú naše rodinné dielne v Nepále plne vyťažené, ale hlavne v dôsledku nečakaných udalostí – napríklad kvôli častým výpadkom energií či následkom ničivého zemetrasenia v roku 2015.
Jednak podporujete rodinné dielne, ktoré sú sociálne aj environmentálne zodpovedné. Napr. dielňa, ktorá nám dodáva oblečenie, má elektriku na solárny pohon, jej pracovníci žijú vo veľmi solídnych podmienkach a jej majiteľ sa dokonca sám zúčastňuje pomoci v jednom z nepálskych sirotincov.
Po druhé, zo zisku obchodu Thao prispievame rovnomennej neziskovej organizácii, ktorá prevádzkuje detský domov v Nepále. Mysha, majiteľka obchodu Thao, pôvodne v Nepále založila práve neziskovú organizáciu na pomoc miestnym deťom. Asi po roku si ale uvedomila, že získavanie peňazí od sponzorov nie je jej „šálka kávy“. Chcela pre neziskovú organizáciu pracovať na plný úväzok, ale zároveň sa jej zdalo morálne nesprávne brať si z darov pre Nepál plat. Ten ale potrebovala, aby mala z čoho žiť. „Čítala som knihu o Tomášovi Baťovi a veľmi sa mi zapáčilo heslo: Zarábajte, nežobrite. Rozhodla som sa, že Thao sa tiež musí uberať touto cestou,“ hovorí Mysha, ktorá potom rozbehla obchod s nepálskou módou. Dnes je väčšina prevádzky neziskovej organizácie krytá práve z darov zo zisku obchodu Thao.
Ako v každej normálnej rodine, až na to, že máme niekoľko desiatok detí :) O deti sa starajú „tety“, ktoré ich vychovávajú, varia im, pomáhajú s úlohami a všetkým, čo je treba. Aj deti majú samozrejme svoje povinnosti a striedajú sa pri pomoci s upratovaním a v kuchyni. Celkovo sa ich snažíme viesť k zodpovednosti a samostatnosti, čo sú v Nepále pomerne vzácne vlastnosti :) Okrem soboty sa chodí v Nepále do školy každý deň, takže voľné soboty využívame na výlety, chodenie do kina alebo napríklad plávanie.
Áno, môžete nám prispieť finančne, alebo sa priamo v Nepále zapojiť ako dobrovoľník. Pre bližšie info sa prosím pozrite na neziskovka.thao.cz.
Áno, samozrejme. Využite našu garanciu spokojnosti.
Srdce

Každý kus je originál více

Limitovaná kolekce
Pomoc

Pomáháte dětem více

Máme dětský domov v Nepálu
Ruční výroba

Ruční práce více

Móda s příběhem
Na našem webu používáme a zpracováváme cookies. Tím, že stránku využíváte, s tím uvádíte svůj informovaný souhlas. V případě nesouhlasu je bohužel nutné, abyste web opustili.